Іпотерапія

 

 

Іпотерапія – це своєрідна форма фізкультури, де в основі виздоровлення – рух. Вона відрізняється від інших форм лікувальної фізкультури перш за все високою ефективністю і унікальністю реабілітаційного впливу. Під час занять ВЇ (верховою їздою) позитивний вплив припадає не лише на фізичну, але й психоемоційну сферу вершників. В процессі їзди в роботу включаються майже всі м’язи людини. Відбувається це на рефлекторному рівні, тому що сидячи верхи на коні і рухаючись разом з твариною, вершник намагається зберегти рівновагу і тим самим спонукає до активної роботи м’язи цілого тіла.

Кінь, як ніяка інша тварина зв’язує нас із природою, допомагає підкріплювати здоров’я, адаптуватися до стрімкого темпу життя, а також, повноцінно відпочивати. Але це ще не все. З його допомогою можна вилікуватись від багатьох різноманітних захворювань.І все ж таки, що можна отримати в результаті верхової їзди і іпотерапії?

ВЇ (лікувальна верхова їзда) відновлює порушений баланс рухів, тим самим запобігаючи багатьом захворюванням, зв’язаним з малорухливим способом життя – гіподинамією. Позитивний психогенний фактор зумовлений емоційним зв’язком (спілкуванням з конем). ЛВЇ актуальна в лікуванні дітей, страждаючих порушеннями опорно-рухового апарату і психо-емоційної сфери. Важливо також відмітити, що заняття допоможуть позбавитись від багатьох захворювань не лише дітям, але й дорослим.

Звичайно ж, мова йде не про повне одужання,а про значне покращення самопочуття, зміну самосприйняття. Коли ж призначають іпотерапію? З фізичних захворювань – це ДЦП, ампутації, артрити, порушення мозкового кровообігу, черепно-мозкові травми, втрата органів почуттів, міопатія, розсіяний склероз, епілепсія. Окремо поговоримо про остеохондроз. В західних країнах ЛВЇ уже багато років успішно застосовується в лікуванні цього захворювання. Це є складний вид лікувальної фізкультури, яка сприяє формуванню потужного м’язового «корсету», нормалізує кровообіг спинного і головного мозку. Наприклад, при їзді «риссю» вершник за 10 хвилин підіймається в сідлі близько 500 разів, при цьому майже всі групи м’язів включені в роботу. Що ж стосується нефізичних захворювань іпотерапія ефективно застосовується в таких випадках, як:

 

  • психоматичні розлади;
  • порушення інтелектуального розвитку;
  • дитячий аутизм;
  • невроз.

Чому якраз в психологічній сфері? Тут справа в тому, що позитивні емоції від спілкування з чуттєвим та шляхетним створінням, почуття азарту, своєрідності їзди в сідлі – все це підтримує та живить емоційний світ людини. В процесі навчання ВЇ Вам приходиться постійно долати труднощі та побоювання, зв’язані з керуванням конем. В результаті цього виробляється стійкість до фізичних загрузок, підвищується самовпевненість. Знижується агресивність, роздратування, пропадає комплекс неповноцінності.

Відмічається позитивний вплив ЛВЇ і в сфері серцевих захворювань. У жінок, які займаються ВЇ практично ніколи не зустрічається безпліддя. Вікових обмежень в ЛВЇ практично немає: дитину можна сажати в сідло з 5 років. А їздити верхи можна до кінця перебування в цьому світі. В приклад можна поставити Конні Рівз,яка померла в результаті падіння зі свого улюбленого жеребця Доктора Пеппера. А їй йшов уже 102 рік.

Іпотерапія – це один із типів анімалотерапії, який використовується в якості основного засобу спілкування з кіньми та верхову їзду. Засновником вважається француз Ю. Лаллері, визначивший даний метод, як психосоматичну терапію, цілі та задачі якої – допомогти досягненню рухової, психологічної незалежності та зробити людину здатною пристосуватись до нових, змінюючихся обставин.

Іпотерапію застосовують при порушеннях рухової сфери, ураженні органів почуттів, психічних захворюваннях, особливо таких, як шизофренія і епілепсія, аутизм, при розумовій відсталості, післяопераційній реабілітації, різних порушеннях соціальної адаптації, девіантній поведінці, ЗПР, афазії. Інші хвороби, при котрих дієва іпотерапія – втрата слуху чи зору, розсіяний склероз, поліомієліт, ДЦП, атаксія.

Важливо також відмітити, що кінь сприйнятливий до багатьох емоційних реакцій людини. Для нього не настільки важливі слова, звернені до нього, як інтонація, з якою вони вимовляються. Для вищезгаданої тварини мають значення зовнішній вигляд людини, її хода, жести. У нього хороша пам’ять, тобто створіння здатне виробляти привичку. До того ж його поведінка достатньо передбачувана.

Отже, добре підготовлений кінь може давати вершнику відчуття стабільності.

А якраз воно служить основою для зняття страхів у дітей. Особливо це стосується малюків, у яких порушено сприйняття «картини світу». Важливу роль при знятті страхів відігрує довіра. Довіряючи коню, вершник покладається на те, що він справиться із тими змінами в середовищі, котрі неминуче виникають, і з котрими вершник поки що не в силі справитись самостійно. Людина, яка скаче верхи на коні потрапляє, мов в іншу систему координат: їй постійно потрібно шукати рівновагу. Наприклад так само, як вона це робила, коли вчилась тримати голову , сидіти, стояти і ходити. А провідником в пошуках почуття рівноваги стає кінь.

Інші послуги

Косів
Терношорська Лада
Писаний камінь